Krakowski Barbakan to okrągła budowla obronna będąca częścią fortyfikacji miejskich. Zbudowana w latach 1498-1499 za czasów króla Jana Olbrachta twierdza broniła Bramy Floriańskiej czyli Krakowa od strony północnej - najbardziej oddolnej od
Zamku na Wawelu części średniowiecznego miasta.
Murowana budowla o średnicy ponad 24 metrów wysunięta była przed linię murów obronnych i znajdowała się pośrodku fosy miejskiej. Z Bramą Floriańską Barbakan połączony był tzw. szyją - czyli zwodzonym mostem. Krakowska budowla jest typowym przedstawicielem tego typu budowli obronnej. Poza krakowskim barbakan zobaczyć możemy w Warszawie i Gdańsku. Krakowski Barbakan jest najlepiej zachowanym tego typu obiektem w Polsce i jednym z najlepszych w Europie.
Budowla miała bardzo wysokie walory obronne. Załogę twierdzy broniły wysokie, trzy metrowej grubości mury. W górnej części znajdowały się liczne otwory strzelnicze a do kierowania ogniem wybudowano 7 wieżyczek obserwacyjnych. Dodatkową obroną była szeroka na ponad 20 metrów, głęboka fosa. Wysunięta budowla pozwalała ostrzeliwać najeźdźców atakujących mury Krakowa.
Obecnie Barbakan znajduje się na Krakowskich Plantach. Planty to park wokół starego miasta powstały w miejscu zasypanej fosy obronnej. Barbakan jest częścią Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Zwiedzanie tej krakowskiej atrakcji wymaga zakupienia biletu, który upoważnia jednocześnie do wstępu na mury obronne. Barbakan jest nazywany przez Krakusów Rondlem.
Najbliższy parking znajduje się przy ul. Szpitalnej. Z największych atrakcji Krakowa -
rynku i Wawelu do barbakanu najlepiej dojść pieszo.