Kościół Mariacki w Krakowie jeden z najbardziej rozpoznawanych obiektów w Polsce i jeden z najważniejszych zabytków. Wyróżniająco go cechą charakterystyczną są dwie różne wieże o bardzo ciekawych hełmach. Wieże te to Strażnica (wyższa) oraz Dzwonnica. Z wyższej wieży zwanej także Hejnalicą co godzinę grany jest Hejnał Mariacki.
Historia kościoła sięga początków XIII wieku kiedy to powstała pierwsza romańska świątynia. Świątynia ta została jednak zburzona a na jej gruzach powstała kolejna, tym razem w stylu gotyckim. Kościół ten wielokrotnie przebudowywano. Obecny kształt słynnych wież pochodzi z XV wieku. Z tego okresu pochodzi również ołtarz Wita Stwosza, będący arcydziełem rzeźbiarskim późnego gotyku.
Kościół archiprezbiterialny p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - bo taka jest pełna nazwa Kościoła Mariackiego znajduje się w rogu Rynku Głównego w Krakowie na Placu Mariackim. Plac ten to dawny przykościelny cmentarz.
Kościół Mariacki zwiedzać można codziennie poza oczywiście czasem nabożeństw. Zwiedzanie kościoła jest płatne. Bezpłatnie można natomiast wejść do kościoła na modlitwę. Dodatkową atrakcją jest możliwość wejścia na wieżę kościoła. Jest ona udostępniana w sezonie letnim.
Dojazd w okolice kościoła jest utrudniony i dość drogi. Najbliższy parking mieści się przy ulicy Szpitalnej przy teatrze, ale znaleźć na nim miejsca nie jest łatwo. Cała reszta Starego Miasta ograniczona Plantami to strefy parkowania B lub A, do których wjazd jest w zasadzie nie możliwy. Nad przestrzeganiem zakazów czuwają strażnicy miejscy często czekający na rogatkach strefy. Przy Wawelu jest płatny parking podziemny.