zarejestruj się | zapomniane hasło
Znajdź

Wąwóz Homole

inne

Wąwóz Homole

Szczawnica

Wąwóz Homole Wąwóz Homole

Wąwóz Homole

Szczawnica

Wąwóz Homole Wąwóz Homole

Wąwóz Homole

Szczawnica

Wąwóz Homole Wąwóz Homole
dodaj zdjeciezobacz wszystkie zdjęcia
Wąwóz Homole to położony w Małych Pieninach - jeden z najpiękniejszych w Polsce wąwozów o długości ok. 800 metrów. Jego nazwa pochodzi od ruskiego słowa homoła, gomoła, które oznacza obły, bezrogi. Ma on bardzo urozmaiconą rzeźbę i ciekawą budowę geologiczną. W najwyższym miejscu ściany wąwozu mają 120 metrów.

Dnem tego bardzo znanego wąwozu, płynie potok Kamionka, który odegrał dużą rolę w rzeźbieniu koryta wąwozu. Potok tworzy liczne kaskady, a w jego korycie podziwiać można spode głazy. Na wapiennych skałach wąwozu Homole rosną rzadkie gatunki roślin wapieniolubnych i liczne okazy światłolubnych jałowców.

Od 1963 roku wąwóz jest rezerwatem przyrody, licznie odwiedzanym przez turystów i wycieczki szkolne. Dnem wąwozy można przejść. Dla wygody turystów zbudowano szereg udogodnień, w tym kilka mostów przez potok. Wzdłuż wąwozu biegnie zielony szlak turystyczny.


W Jaworkach po prawej stronie parking i skromna karczma. Od parkingu należy przejść kilkaset metrów po czym skręcamy w prawo do bramy (kasy) Wąwozu Homole.
  • Currently 3.00/5

Średnia: 3.0/5 ( 1 głos ) 'Zaloguj się, aby móc oceniać'.

Polecany dla rodzin z dziećmi: tak
reklama
pokaż na mapie
kliknij na mapie aby zobaczyć powiększenie
informacjeinformacje
Parking: brak
Wstęp: płatny

Adres:
Szlachtowska Jaworki
Szczawnica (małopolskie)

Strony www:

atrakcje w pobliżu
Zamek Dunajec w Niedzicy
Zamek Czorsztyn
Morskie Oko
Rysy - Tatry Wysokie

Bookmark and Share

reklama
© 2008-2013 wspierane projekty | współpraca | regulamin | polityka prywatności | kontakt: webmaster[małpa]atrakcje-turystyczne.eu   
Inne: Pełna lista atrakcji | Już wkrótce wyruszamy w Polskę!