Wieża widokowa na Trójmorskim Wierchu

Wieża widokowa na Trójmorskim Wierchu w Masywie Śnieżnika zbudowana została 2010 roku. Znajdujący się na polsko-czeskiej granicy szczyt znany jest z dwóch rzeczy. Po pierwsze jest to jedyna góra w Polsce ze zboczy której wypływają rzeki będące zlewiskami mórz Bałtyckiego, Czarnego i Północnego. Nazwa Trójmorski wierch odnosi się właśnie do tej granicy zlewisk.
Nazwa ta jest stosunkowo młoda, gdyż przyjęła się dopiero po wojnie. Wcześniej góra o wysokości 1145 m n.p.m. nosiła nazwę Klepacz. Nazwa ta nawiązywała do głazów i kamieni zalegających wokół szczytu, które podczas wiatru "klepały" o siebie. Czesi do dziś nazywają szczyt "Klepáč".
Postawiona na szczycie drewniana wieża jest dobrze widoczna z drogi nr 33 od Bystrzycy Kłodzkiej aż do granicy z Czechami. Widać ją na najbardziej wysuniętym szczycie i trudno jej nie zauważyć.
Aby dotrzeć na szczyt należy z Międzylesia kierować się drogą na Jodłów. Z Jodłowa jechać dalej prosto do Leśniczówki "Ostoja". Niestety droga za Jodłowa przypomina zaorany asfalt wymieszany z grubym tłuczniem. Na końcu drogi znajduje się parking, z którego wiedzie płaska droga do granicy (czerwony szlak, ok. 1 godziny). Od granicy na szczyt wiedzie dość ścieżka przez las (niebieski szlak, 45 min.). Jest to najkrótsza droga na Trójmorski Wierch od strony polskiej. Nieco krótsza trasa wiedzie ze strony czeskiej.
Polecany dla rodzin z dziećmi:
