Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego GUIDO w Zabrzu powstała w 1885 roku. Założycielem obiektu był hrabia Guido Henckel von Donnersmarck i to od jego imienia pochodzi nazwa Kopalni. W kopalni początkowy wydobywano węgiel na poziomie 80 metrów, następnie wydobycie prowadzone było na głębokości 170 i 320 metrów.
Największe wydobycie węgla w kopalni Guido przypadło na pierwszy okres jej działalności. Po tym jak okazało się pod koniec XIX wieku, że wydobycie jest mało opłacalne kopania sprzedana została Skarbowi Prus. Po tej transakcji Kopalnia Węgla Kamiennego GUIDO połączona została z kopalnią Królowa Luiza, która też jest obecnie skansenem górniczym.
Po 1945 roku kopalnia zmieniła nazwę na Kopalnia Węgla Kamiennego Makoszowy. W 1967 roku na terenie kopani Guido utworzono Kopalnię Doświadczalną Węgla Kamiennego M-300 i na jej terenie testowano w warunkach naturalnych nowe maszyny górnicze.
Pierwszy skansen górniczy utworzono w 1982 roku na poziomie 170 metrów. W 2008 roku udostępniono zwiedzającym poziom 320. Na poziomie 170 znajduje się wystawa przybliżająca turystom górnictwo z okresu XIX wieku. Z kolei poziom 320 to wystawa nowoczesnego górnictwa końca XX wieku.
Kopalnię Guido zwiedza się z przewodnikiem. Zwiedzanie całej kopalni trwa 2,5 godziny. Aby zjechać na dół potrzebna jest rezerwacja telefoniczna. I z tym jest kłopot. Po wybraniu numeru i połączeniu słyszymy muzykę i podziękowania za cierpliwość. Żadnej informacji o tym jaki jest czas oczekiwania na połączenie. Niestety, mi mimo wielu prób nie udało się dodzwonić.
Na szczęśliwców, którym uda się sztuka rezerwacji czeka niewielki parking. Tuż za płotem kopalni znajduje się market Lidl więc po zwiedzaniu można kupić coś taniego do jedzenia i picia.
Do zabytkowej kopalni Guido dosyć łatwo dojechać z Autostrady A4. Nie znającym Śląska polecam jednak zaopatrzyć się w nawigację.