Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich jest najwyżej położonym schroniskiem górskim w Polsce. Zbudowane nad Przednim Stawem na wysokości 1671 m n.p.m. zostało oddane do użytku w 1954 roku. Nowoczesny, zbudowany z kamienia i drewna obiekt jest już piątym w historii schroniskiem turystycznym zbudowanym nad stawami doliny.
Początkowo Dolina Pięciu Stawów Polskich byłą terenem pasterskim. Pierwsze schronisko powstało nad Małym Stawem z inicjatywy Towarzystwa Tatrzańskiego w 1876 roku. Mały budynek okazał się nie wystarczający a w zimie pozostawał bez opieki co doprowadziło do jego szybkiej dewastacji. Już w 1898 roku powstało nowe, większe, ale i to wytrzymało tylko do 1924 roku. Trzecie Schronisko Pięciostawiańskie powstało w 1932 roku i przetrwało do maja 1945 roku, kiedy to spłonęło. W 1947 roku powstało nad Małym Stawem czwarty obiekt, który stoi do dziś i pełni rolę strażnicy Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Dojście do Schroniska w Dolinie Pięciu Stawów stawów nie jest łatwe. Nie prowadzi do niego żadna droga, a szlaki są kamieniste i strome. Najkrótsze dojście wiedzie niebieskim szlakiem z Morskiego Oka. Droga ta zajmuje 2 godziny i dostarcza pięknych widoków - początkowo na Rysy, Mięguszowieckie Szczyty oraz Morskie Oko. Na końcu trasy podziwiać można Dolinę Pięciu Stawów z góry.
Inna bardzo ciekawa droga do schroniska to żółty szlak z Morskiego Oka, który żartobliwie nazywany jest Ceprostradą. W porównaniu z niebieskim jest on dłuższy a do tego trzeba pokonać dużo większą różnicę wzniesień. W najwyższym punkcie - Szpiglasowej Przełęczy - szlak jest na tyle trudny, że został zaopatrzony w łańcuchy.
Najprostsza, ale i najmniej atrakcyjna trasa wiedzie do schroniska z Wodogrzmotów Mickiewicza. Przejście od wodospadu zajmuje ok 2,5 godziny. Jedną z najczęściej wybieranych przez turystów tras jest przejście z Morskiego Oka żółtym lub niebieskim szlakiem do doliny pięciu stawów i zejście na dół szlakiem zielonym.
Schronisko jako obiekt turystyczny posiada ok 70 miejsc noclegowych oraz bufet. Po ostatniej modernizacji jest zasilane energią elektryczną z elektrowni wodnej. Schronisko ma również własną oczyszczalnię ścieków.