Niedaleko Jastarni na Półwyspie Helskim znajdują się cztery ciężkie bunkry bojowe zbudowane do obrony półwyspu w 1939 roku. Ośrodek Oporu Jastarnia - bo tak nazwano ten system umocnień był częścią Rejonu Umocnionego Hel. Oprócz czterech największych bunkrów zobaczyć można kilka mniejszych a do tego okopy i zapory przeciwpancerne.
System bunkrów jest przygotowany do zwiedzania. Dla turystów przygotowano 2 ścieżki dydaktyczne. Pełna ścieżka prowadzi po wszystkich elementach umocnień Ośrodka Oporu Jastarnia. Krótsza tylko po najcięższych bunkrach.
Bunkry, z których każdy ma swoją nazwę rozlokowane są od brzegu Morza Bałtyckiego do Zatoki Puckiej. Największy bunkier "Sabała" pełni rolę muzeum, którym obejrzeć można wyposażenie bunkra. Eksponatów można dotykać i przymierzać. Także fotografowanie jest jak najbardziej wskazane. Ciekawą formę wojskowej przepustki zastosowano jako format biletu wstępu. Na odwrocie biletu - przepustki dostajemy plan rozlokowania obiektów. Kolejne bunkry - "Saratoga" i "Sęp" położone są przy wejściu na plażę. Znajdujący się na samej plaży "Sęp" jest otwarty i można wejść do jego wnętrza. Ostatni z ciężkich schronów znajduje się przy brzegu Zatoki Puckiej na terenie kempingu.
Na odwiedzających bunkry czeka parking - niestety płatny. Zwiedzający Schron Bojowy Sabała otrzymują zniżkę na pierwszą godzinę parkowania. Parkowanie wzdłuż drogi z Władysławowa na Hel jest zabronione a lokalna policja ściśle tego zakazu pilnuje - niepokorni narażają się na odholowanie pojazdu. Sknery i wypoczywający w Jastarni mogą dojść do schronów pieszo.