Majdanek - hitlerowski obóz koncentracyjny (niem. Konzentrationslager Lublin) powstał na obrzeżach Lublina jesienią 1941 roku z rozkazu Heinricha Himmlera. Początkowo planowany na ok. 50 tysięcy więźniów był kilkukrotnie rozbudowywany. Wg informacji Państwowego Muzeum na Majdanku przez obóz przeszło 150 tyś więźniów a życie w obozie straciło 80 tysięcy. Inne źródła podają dużo większą liczbę więźniów i ofiar, spośród których większość stanowili żydzi. Więźniowie byli rozstrzeliwani, ginęli w komorach gazowych oraz umierali z powodu ciężkich warunków.
Obóz wyzwolony został 23 lipca 1944 roku i już jesienią na terenie obozu powstało Muzeum. Po powstaniu muzeum przy obozie powstał monumentalny Pomnik Walki i Męczeństwa na Majdanku. Składa się on z dwóch części: Betonowej Bramy oraz Mauzoleum z prochami pomordowanych. Obie części łączy Droga Hołdu i Pamięci biegnąca wzdłuż ogrodzenia z wieżami strażniczymi.
Na terenie obozu zobaczyć można baraki więźniów, krematorium z picami, łaźnie z komorą gazową oraz zasieki z drutu kolczastego. Jest też szereg innych eksponatów i wystawy dokumentujące historię obozu zagłady.
Majdanek licznie odwiedzają żydzi z całego świata. Przemierzając obozowe ścieżki warto posłuchać ich modlitw i pieśni religijnych w języku hebrajskim. Znający angielski posłuchać mogą historii opowiadanych przez ich przewodników. Opowiadane z wielkim bólem robią większe wrażenie niż opowieści polskich przewodników, których fragmenty udało mi się słyszeć.
Obóz koncentracyjny na Majdanku znajduje się na południu Lublina przy drodze w kierunku Zamościa. Z drogi dobrze widać Pomnik Walki i Męczeństwa na Majdanku oraz rozległy teren obozu.