Panorama Racławicka to ogromny obraz przedstawiający bitwę pod Racławicami 4 kwietnia 1794 roku w początkach Powstania Kościuszkowskiego. Głównodowodzący Tadeusz Kościuszko pokonał w tej bitwie wojska rosyjskie po wodzą gen. Aleksandra Tormasowa.
Obraz o wymiarach 15x114 metrów namalowany został w 100 rocznicę bitwy pod Racławicami. Autorem obrazu są Jan Styka, Wojciech Kossak oraz kilku pomocników. Panorama Racławicka powstała we Lwowie i znajdowała się tam do II wojny światowej. Po wojnie z uwagi na nieprzychylność sowietów obraz przeleżał w różnych magazynach aż do 1985 roku od kiedy to stał się jedną z największych atrakcji Wrocławia.
Panorama Racławicka to przykład malowidła stworzonego dla mas. Od swojego powstania przyciągała tłumy zwykłych turystów. Do dzisiaj ustawiają się długie kolejki do jej zobaczenia. Obraz ogląda się na organizowanych półgodzinnych seansach. Do rotundy wchodzi się przez długi ciemny tunel, po wyjściu którego ukazuje się wielki obraz zlewający się z rzeczywistymi elementami "wychodzącymi" z obrazu. Są to między innymi droga, płot, krzewy a nawet jedna z sosen.
Budynek Panoramy Racławickiej znajduje się w centrum Wrocławia, dlatego parkowanie poza niedzielą jest płatne. Sam bilet wstępu jest dość drogi, ale upoważnia też do wejścia do Muzeum Narodowego i Muzeum Etnograficznego - bilety ważne tydzień.