zarejestruj się | zapomniane hasło
Znajdź

Zamek w Malborku

zamki

Zamek w Malborku

Malbork

Zamek w Malborku Zamek w Malborku

Zamek w Malborku

Malbork

Zamek w Malborku Zamek w Malborku

Zamek w Malborku

Malbork

Zamek w Malborku Zamek w Malborku

Zamek w Malborku

Malbork

Zamek w Malborku Zamek w Malborku
dodaj zdjeciezobacz wszystkie zdjęcia
Zamek w Malborku to po Wawelu drugi co do wielkości zamek w Polsce. Budowla składa się z zamku wysokiego, średniego i niskiego. Całość otoczona jest murem obronnym, a w przeszłości również fosą.

Budowa zamku rozpoczęła się w 1278 roku. Początkowo w zamku rezydował komtur krzyżacki. Od 1309 roku zamek w Malborku stał się siedzibą wielkiego mistrza zakonu a sam Malbork został stolicą Państwa Krzyżackiego. Do roku 1457 zamek był stale rozbudowywany bo oprócz funkcji obronnych pełnił także rolę reprezentacyjną. W tym czasie zbudowano Dom Wielkich Mistrzów.

Po bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku zamek bezskutecznie próbował zdobyć Władysław Jagiełło. Zamku nie udało się Polakom zdobyć, ale w 1457 roku król polski Kazimierz Jagiellończyk odkupił go od czeskich najemników w zamian za zaległy żołd. Od tego czasu zamek w Malborku był jedną z rezydencji królów polskich.

W XVII wieku zamek dwukrotnie zdobywali Szwedzi. W 1626 oraz w 1656 roku podczas potopu szwedzkiego. Od 1772 zamek przeszedł we władanie Prusaków i niedługo potem zorganizowano w nim koszary. Na początku XIX wieku rozpoczęto odbudowę zniszczonego i zaniedbanego zamku. Kolejny wielki cios zadała Malborkowi II wojna światowa. Zamek pełniący w 1945 roku rolę punktu obronnego został w dużym stopniu zniszczony.

Po wojnie rozpoczęto jego odbudowę i utworzono muzeum. W 1997 roku zamek wpisano na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Zamek w Malborku jest jedną z największych polskich atrakcji turystycznych. Położony nad rzeką Nugat zamek odwiedzany jest przez rzesze turystów. W okresach wakacyjnych na zwiedzanie czeka się w długich kolejkach. Zwiedzanie zamku z przewodnikiem trwa ok 3 godzin.
  • Currently 5.00/5

Średnia: 5.0/5 ( 1 głos ) 'Zaloguj się, aby móc oceniać'.

Polecany dla rodzin z dziećmi: tak
reklama
pokaż na mapie
kliknij na mapie aby zobaczyć powiększenie
informacjeinformacje
Parking: płatny
Wstęp: płatny

Adres:
Malbork (pomorskie)

Strony www:
www.zamek.malbork.pl
www.zamek.malbork.com.pl

atrakcje w pobliżu
Zamek w Gniewie
Sołdek - statek muzeum
Żuraw Gdański
Westerplatte

Bookmark and Share

reklama
© 2008-2013 wspierane projekty | współpraca | regulamin | polityka prywatności | kontakt: webmaster[małpa]atrakcje-turystyczne.eu   
Inne: Pełna lista atrakcji | Biuro Rachunkowe Kielce Plus Gsm, plus, telefony, partner Plus Gsm, plus, telefony, partner serwis randkowy miłość Już wkrótce wyruszamy w Polskę!