Fort Gerharda w Świnoujściu wybudowany został w drugiej połowie XIX wieku i jest częścią pruskich nadbrzeżnych fortów artyleryjskich. Fort miał bronić wejścia do portu od strony wschodniej. Położony jest na wschód od rzeki Świny na wyspie Wolin niedaleko
latarni morskiej w Świnoujściu. Fort Gerharda jest jednym z najlepiej zachowanych XIX-sto wiecznych pruskich fortów nadbrzeżnych w Europie. Załoga fortu liczyła ok. 300 żołnierzy. Po II wojnie światowej obiekty przejęli Sowieci.
Obecnie obiekt jest jest udostępniony do zwiedzania i w sezonie odwiedzają go rzesze turystów, spędzających wczasy w tej części wybrzeża. Na terenie fortu znajduje się Muzeum Obrony Wybrzeża. Do ciekawszych eksponatów należą XVII-to wieczna kasa pułkowa czy chociażby przenośny generalski sedes.
Od 2001 fortalicja jest siedzibą historycznego Komendanta Twierdzy Świnoujście (ostatniego pruskiego komendanta w Europie) i koszarami 3 batalionu 34 Pułku Fizylierów im. Królowej Szwedzkiej Wiktorii. Pułk jest jedyną armia na świecie, która z dnia na dzień, z godziny na godziny się powiększa i już niedługo będzie najliczniejszą armia na świecie! Przez fortowe place przeszło już ponad 400 000 turystów, którzy po odbyciu przeszkolenia wojskowego, zostali mianowani na pierwszy historyczny stopień wojskowy i stali się rezerwistami regimentu.
Ciekawa oferta przygotowana została dla grup zorganizowanych. Zwiedzanie fortu ma formę przyspieszonego przeszkolenia wojskowego. Turyści zwiedzają fortecę pod opieką "podłego" i oczywiście umundurowanego pruskiego żołdaka. W czasie marszu po terenie i wnętrzach fortu zwiedzający poznają jego historię, przechodząc jednocześnie kilka prób, które sprawdzą czy kandydat nadaje się do wojskowej służby. Wśród atrakcji wymienić można chodzenie po polu minowym oraz po linie nad fosą czy strzelanie z działa.
Fort Gerharda jest miejsce wielu ciekawych imprez. Jedną z nich było widowisko "Bitwa - Piekło Okopów" przygotowane dla widzów w 2013 roku. Inscenizacja przedstawiała zmagania żołnierzy z I wojny światowej.